کابل افشان

کابل افشان یکی از انواع پرکاربرد کابل بوده و بسیار انعطاف‌پذیر و نرم است. ویژگی نرم بودن این کابل سبب شده تا به آن کابل نرم نیز بگویند. علاوه بر این کابل افشان، به کاربران این امکان را می‌دهد که آن را به‌راحتی خم کنند و در قسمت‌های مختلف با دسترسی کم و فواصل کوتاه به کار ببرند.

کابل‌های افشان نیز همانند سایر کابل‌های برق، از یک رسانا و عایق برخوردارند. در ساختار این کابل‌ها دو یا چند سیم تک رشته افشان وجود دارد. عایق PVC ( پی وی سی) از نوع پلیمر PVC/D در کابل‌های سبک آمیزه به کار می‌رود. همچنین PVC ( پی وی سی) از نوع پلیمر  PVC/A نقش عایق مقاوم را در کابل‌های افشان قدرت ایفا می‌کند.

لازم است رساناهای به کار رفته در این نوع کابل از جنس مس آنیل شده یا اندود باشند. علاوه بر این قطر مفتول‌های هر رسانا نیز باید استاندارد و یکسان باشد. در 22 درجه سانتی‌گراد مقاومت رسانا نباید از حداکثر مقدار تعیین‌ شده فراتر رود. استفاده از کابل افشان در داخل انواع لوله مانند لوله خرطومی، زیر یا روی سازه‌های گچی رایج است. به‌ طور کلی کاربردهای کابل افشان شامل موارد زیر است:

 • کاربرد در ایجاد اتصالات در لوازم برقی
 • کاربرد در ایجاد اتصال لوازم منزل و ماشین‌آلات
 • کاربرد در پمپ شناور چاه‌های عمیق. کابل افشان بهترین انتخاب برای پمپ‌های آب محسوب می‌شوند.
 • کاربرد فراوان در سیم‌کشی ساختمان‌ها.
 • کاربرد فراوان در نیروگاه‌ها مراکز توزیع و مصرف
 • کاربرد در تأمین انرژی فضاهای باز ساختمانی

انعطاف‌پذیری بالا و اتصالات متحرک کابل افشان، این نوع کابل را به یک گزینه عالی برای تأسیسات صنعتی و ساختمان‌سازی تبدیل می‌کند. دقت داشته باشید که امکان استفاده از این کابل در طراحی و ساخت موتور وجود ندارد. زیرا عایق آنها مجزا بوده و باعث افزایش حجم موتور می‌شود.

مزایای استفاده از کابل افشان

عملکرد کابل‌های افشان بسیار عالی است و همچنین از طراحی آسانی برخوردارند. تبدیل کابل‌های معمولی به کابل افشان از طریق سفارشی‌سازی صورت می‌گیرد. مهم‌ترین مزایای کابل‌های افشان به شرح زیر است:

 • صرفه‌جویی در فضا: کابل‌های افشان در زمینه صرفه‌جویی در فضا عملکرد مناسبی داشته و به ما کمک می‌کنند. کابل افشان گزینه مناسبی برای مکان‌هایی است که نیاز به ذخیره‌سازی و نصب مقدار زیادی سیم دارد. کارآمدتر بودن این سیم‌ها، نتایج بهتری را به دنبال دارد.
 • بهبود عملکرد کابل: کابل‌های افشان از مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های شدید برخوردارند. این کابل‌ها فضاهای کوچک را پوشش داده و تجربه کاربری خوبی را به شما ارائه می‌دهند. بر همین اساس هیچ‌گونه تداخل الکتریکی ایجاد نکرده و در نتیجه سبب افزایش عملکرد کابل می‌شوند.
 • مقاوم در برابر خوردگی: مزیت مهم کابل‌های افشان، مقاومت بالا در برابر خوردگی است. در‌واقع آنها قدرت مکانیکی بیشتری به کابل داده و پر نتیجه طول عمر کابل را افزایش می‌دهند. همچنین انعطاف‌پذیری بالای آنها یکی از عوامل کاربرپسند بودنشان است؛ بنابراین پوشش‌دهنده طیف وسیعی از کاربردها هستند. این کابل‌ها عملکرد یکنواخت خود را پس از دریافت صدمات سنگین ادامه می‌دهند.
 • انعطاف‌پذیری فوق‌العاده: این ویژگی باعث می‌شود برای تنظیم این کابل‌ها در هر مکانی مشکلی نداشته باشید. انعطاف‌پذیری کابل افشان سبب می‌شود بتوانید هرگونه مشکل مربوط به پیچش و خمیدگی را حل کنید. علاوه بر این کار نصب، مونتاژ و جداسازی کابل‌های افشان آسان است. آنها امکان کوتاه‌کردن فضای مصرف‌ شده توسط کابل‌های استاندارد را دارند.
 • چندکاره بودن: ویژگی‌ها و عملکردهای متفاوتی برای انواع کابل‌های افشان مطرح است. این عملکردهای متفاوت سبب مناسب بودن این کابل‌ها برای پروژه‌های موقتی نیازمند به مدیریت مناسب کابل می‌شود.
کابل افشان
کابل افشان
کابل افشان

انواع کابل افشان

دسته‌بندی انواع کابل‌های افشان بر اساس معیارهای مشخص، متفاوت است. افرادی که قصد خرید سیم افشان را دارند، لازم است تا درمورد آن اطلاع داشته باشند. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، شباهت زیاد کابل‌های افشان به کابل مفتولی است؛ بنابراین باید با دقت بیشتری خریداری شوند. صرف نظر از جنس و قطر این کابل‌ها، می‌توان آنها را در سه گروه طبقه‌بندی کرد.

 • کابل افشان
 • کابل نیمه افشان
 • کابل مفتولی

اما در یک دسته‌بندی کلی، انواع کابل افشان شامل سه نوع کابل افشان سبک، کابل افشان قدرت و کابل افشان آلومینیومی هستند که در زیر به بررسی هر یک از آنها پرداخته‌ایم.

 • کابل افشان سبک: این نوع کابل افشان برای استفاده در ورودی و اتصال در وسایل برقی، لوازم‌خانگی و ماشین‌آلاتی با نصب ثابت دو شاخه آنها به کابل، مناسب است. جنس مس آنیل شده نیز برای هادی این نوع کابل در نظر گرفته می‌شود.
 • کابل افشان قدرت: کاربرد این نوع کابل افشان نیز در تأمین انرژی الکتریکی در فضای باز، درون خاک، داخل آب، داخل ساختمان، کانال‌های کابل‌کشی، نیروگاه‌ها، مصارف صنعتی و … است. هادی این کابل نیز مانند مورد قبل از جنس مس آنیل شده است.
 • کابل افشان آلومینیومی: فلز مس در بیشتر کابل‌های افشان به کار می‌رود. با این حال به دلیل هزینه بالای این فلز، برخی تولید‌کنندگان آلومینیوم را به‌عنوان جایگزین مس در نظر می‌گیرند. کاربرد این کابل‌های افشان آلومینیومی محدود است.

طراحی و ساخت کابل‌های افشان در دو نوع صورت می‌گیرد؛ کابل تخت و کابل گرد. هرکدام از این موارد کاربرد و ویژگی‌های مشخصی دارند. بخش وسیعی از کاربرد کابل‌های افشان در مواردی است که به انعطاف‌پذیری بالا نیاز باشد و یا استفاده از کابل در اتصالات متحرک صورت گیرد. علاوه بر این انواع کابل‌های افشان در تأسیسات صنعتی و ساختمان‌ها و مواردی از این دست به کار می‌روند.

خرید کابل افشان

کاربرد کابل‌های برق در زمینه‌های مختلفی مشاهده می‌شود و موضوع تشخیص صحیح مصرف‌کنندگان برای اینکه از کدام نوع کابل برای رفع نیاز خود استفاده کنند، بسیار مهم است. دلایل مختلفی مبنی بر استفاده از کابل‌های افشان وجود دارد. کابل‌های افشان بسیار کارآمد بوده و برخلاف کابل‌های سنتی، چندرشته‌ای هستند.

ویژگی‌های سیم افشان سبب می‌شود تا این کابل‌ها کاربردهای مختلفی در زمینه داخلی و صنعتی داشته باشند. خرید کابل افشان به‌صورت حضوری یا از طریق فروشگاه‌های اینترنتی همانند کمال صنعت در برندهای تولید‌کننده مختلف ممکن است. قیمت کابل‌های افشان از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد. مهم‌ترین این عوامل عبارت‌اند از:

 • نوع کابل (کابل افشان سبک، قدرت یا آلومینیومی)
 • میزان متراژ سیم‌کشی
 • تعداد رشته کابل‌ (تک‌رشته‌ای، دو رشته‌ای، سه رشته‌ای و یا تعداد رشته بیشتر)
 • برند تولید‌کننده کابل
 • میزان مقاومت و جریان عبوری از کابل
 • نوسانات ارز و دلار
 • کیفیت مواد اولیه به کار رفته در کابل
 • روش و نحوه تولید کابل

شرکت‌های تولیدکننده مختلفی کابل‌های افشان را به بازار عرضه کرده و یا مستقیم به فروش می‌رسانند. شما باید از معیارها و اطلاعات سنجش کیفیت کابل‌ها آگاه باشید تا بتوانید بهترین کابل‌ها با کیفیت و کارایی بالا را انتخاب و خریداری کنید.

سایز کابل افشان

سایزهای انواع کابل برق از اعداد و ارقامی برخوردارند که هرکدام یک قسمت از کابل را نشان می‌دهند. برای تعیین سایز کابل‌ها، توجه به تعداد سیم‌های هادی، نول و سطح مقطع در مهم است. در ابتدا عدد سمت چپ  تعداد رشته‌های هادی را نشان می‌دهد. عدد بعدی نیز سطح مقطع را مشخص می‌کند. در کابل‌هایی که تعداد رشته‌های گوناگونی دارند و همچنین از سایزی بیشتر از شانزده برخوردارند، عدد دیگری نیز در کنار آن ارقام قرار می‌گیرد. این عدد نشان‌دهنده یک هادی برای نول است.

به ‌عنوان مثال کابل برق افشان 1.5*2 دو رشته هادی با رنگ‌های متفاوت دارد که به‌وسیله عایق از هم جدا می‌شوند. هر کدام از رشته‌ها با کنار هم قرار گرفتن 30 سیم ایجاد می‌شوند. کاربرد این نوع کابل بیشتر در کانال‌های برق، لوله‌های ساختمانی و موارد دیگر است و حداکثر میزان 19 آمپر برق از خود عبور می‌دهد.