کابل کولری

کابل کولری

شناخت انواع کابل‌های مختلف و دانستن ویژگی‌های آن‌ها، یکی از حیاتی‌ترین اطلاعاتی است که ما باید برای تعمیر لوازم مختلف، داشته باشیم. کابل کولری یکی از انواع کابل‌ها به شمار می‌آید که عموما تعمیرکنندگان سیستم‌های سرمایشی، اطلاعات زیادی درباره آن‌ها دارند. در ادامه این مقاله مباحث مختلفی مانند سایزبندی این کابل‌ها، جنس و کیفیت ساخت و حتی بررسی جزئی آن‌ها را برای شما باز کرده. همچنین اطلاعات مختلفی را درباره کلیت این کابل‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کابل کولری چیست؟

اولین قدم برای شناخت انواع کابل کولری، این است که خود این لوازم را با دقت مطالعه کرده و آن‌ها را بشناسیم. شناخت کارکرد این کابل‌ها به ما در بررسی آن‌ها کمک شایانی خواهد کرد. کابل‌های کولری کابل‌هایی هستند که از آن‌ها در محیط‌های درونی لوازم سرمایشی استفاده می‌شود و وظیفه اصلی آن‌ها انتقال قدرت و انرژی لازم برای راه‌اندازی و فعالیت کولر است. این کابل‌ها با انتقال جریان برق ثابت از منبع تا موتور کولر، باعث روشن شدن و روشن ماندن کولر می‌شوند.

ساختار کابل‌های کولری تفاوت چندانی با دیگر کابل‌ها ندارد؛ این کابل‌ها نیز از لایه‌ای عایق و یک هادی تشکیل شده است. این هادی مرکزی می‌تواند با استفاده از فلزات مختلفی ساخته شود. به دلیل این که راه‌اندازی یک سیستم سرمایشی مانند کولر، نیاز به برق زیادی ندارد، کابل‌های کولری عموما از نوع کابل‌های برق ضعیف محسوب می‌شوند. کابل کولری بسته به سایز کولر شما، می‌تواند بزرگ و یا کوچک باشد، در ادامه به بررسی انواع مختلف این کابل‌ها می‌پردازیم.

کابل کولری

انواع کابل کولری

کابل‌های کولری عموما در دو نوع مختلف ساخته می‌شوند؛ این کابل‌ها بر اساس نوع کولر، قدیمی یا جدید بودن آن، قیمت و برند و برخی فاکتورهای دیگر انتخاب شده و در موتور کولر شما استفاده می‌شوند. رایج‌ترین نوع کابل کولری، کابل‌های مفتولی هستند. کابل‌های مفتولی عموما به گونه‌ای از کابل‌ها گفته می‌شود که هادی آن‌ها به صورت تک‌رشته سیمی مفتولی در میان آن‌ها قرار دارد. این کابل‌ها از مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که بتوان به راحتی از آن‌ها در فضاهای مناسب برای نصب کولر، استفاده نمود. یکی دیگر از نکات مثبت کابل‌های مفتولی، قدرت مقاومت بالای آن‌ها است. کابل‌های کولری مفتولی می‌توانند در برابر بسیاری از آسیب‌های محیطی مختلف مقاومت کرده و قوت قلب خاصی را به شما ارائه دهند.

کابل‌های افشان نوع دیگری از کابل‌های کولری به شمار می‌آیند. این کابل‌ها که به آن کابل رشته‌ای نیز گفته می‌شود، عموما هادی به شکل چندین رشته سیم دارند. استفاده از کابل‌های افشان در صنایع کولرسازی امروزی کمتر شده و اغلب شرکت‌ها و تولیدی‌ها، از کابل‌های مفتولی به عنوان کابل کولری خود استفاده می‌کنند. سرعت انتقال برق و قدرت کابل‌های مفتولی بیشتر از کابل‌های افشان است و این مسئله، تنها یکی از دلایلی است که سبب جایگزینی کابل‌های مفتولی شده‌اند. محیطی که قرار است در آن از این کابل‌ها استفاده کرده و سیم‌کشی را انجام دهید، یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در نوع کابل به شمار می‌رود. کابل‌های کولری مسی و آلومینیومی نیز از انواع دیگر کابل کولری هستند که استفاده از آن‌ها نسبت به دو نوع دیگر، رایج نیست.

·········································································

🔔 سیم و کابل خراسان افشارنژاد از قدیمی ترین و برترین برندهای سیم و کابل 🔔

························································

سایزبندی‌های کابل کولری

کابل‌های کولری در سایزها و ضخامت‌های متفاومتی به بازار عرضه می‌شوند. نوع کولر و روش سیم‌کشی شما، تعیین‌کننده سایز مناسب برای این کولرها خواهد بود و شما می‌توانید بر اساس این فاکتورها، کابل کولری مناسب خود را انتخاب نمایید. کابل‌های چهار در یک و نیم میلی متری، رایج‌ترین و متداول‌ترین نوع کابل‌های کولری به شمار می‌آیند و استفاده از این کابل‌ها بیش از انواع دیگر، رواج دارد. ضخامت کابل‌هایی با این اندازه، برابر با هفت میلی‌متر می‌باشد. اگر در انتخاب کابل مناسب با کولرتان دچار شک هستید و یا نمی‌دانید از چه راهی باید برای انتخاب بهترین نوع کابل، اقدام نمایید، بهترین کار چک کردن پلاک کولر است. در این پلاک عموما مشخصات کولر و کابل کولری مناسب برای شما درج شده است و شما می‌توانید بدون هرگونه ریسک یا ضریب خطا، بهترین نوع کابل را برای خود برگزینید.

متریال کابل کولری

کابل کولری نامناسب می‌تواند در جریان انتقال برق به کولر، ناموفق عمل کرده و موجب خرابی یا حتی سوختن موتور کولر شما باشد. انتخاب کابل مناسب و متریال خوب برای کابل، به عناصر مختلفی مربوط بوده و از راه‌های متفاوتی قابل انجام است. کابل‌های کولری عموما از هادی مسی تشکیل شده‌اند. مس یکی از بهترین فلزات رسانا در این زمینه است که استفاده از آن در برخی برندها و شرکت‌ها رایج بوده و می‌تواند به شما در استفاده صحیح و کامل از کولر، کمک کند. عایقی که در کابل‌های کولری از آن استفاده می‌شود، می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شده باشد اما رایج‌ترین آن‌ها، پی وی سی نام دارد. پی وی سی یکی از بهترین مواد برای عایق‌بندی سیم و کابل کولری به شمار می‌رود که استفاده از آن در کابل، امنیت آن را تعیین کرده و از هدر رفت هرگونه انرژی و نشتی آن، جلوگیری به عمل می‌آورد.

انواع کابل کولری

کابل کشی کابل کولری

کابل‌کشی کابل کولری عموما نیاز به پروسه و فعالیت خاصی ندارد؛ زیرا این مرحله قبل از شکل‌گیری فونداسیون کلی ساختمان‌ها انجام می‌گیرد.
سیم‌کشی کابل‌های کولری نیز درست به مانند دیگر سیستم‌های برقی و سیم‌کشی‌ها، به دو سیم فاز و نول احتیاج دارد. شما باید سیم نول را بدون هرگونه اتصال به سیم، مستقیما به نقطه اتصال سیم نول در جعبه تقسیم وصل نمایید.

این مراحل در سیم فاز مقداری متفاوت خواهد بود و شما باید سیم را ابتدا به کلید کولر متصل کنید. بهتر است هنگام اتصال سیم‌ها و سیم‌کشی کلیدهای کولر، دقت کافی را داشته و تمام تمرکزتان را بر روی این کار معطوف کنید. بروز اشتباه در سیم‌کشی و اتصال کلیدها، ممکن است باعث عملکرد اشتباه آن‌ها در آینده شود. اتصال اشتباه سیم‌ها می‌تواند عملکرد عادی کلیدها را مختل کرده و یا آن‌ها را با یکدیگر، جا به جا نماید. نصب و اتصال سیم ارت نیز یکی از عوامل مهم و حیاتی در سیم‌کشی کابل‌های کولری محسوب می‌شود. عدم اتصال صحیح سیم ارت، می‌تواند باعث بروز اتصالی در سیستم کولر شده و در دراز مدت و با بروز کوچک‌ترین مشکل الکتریکی، منجر به آتش سوزی در موتور کولر شما شود.

·········································································

🔔 اطلاع از آخرین قیمت فلزات در بازار ایران🔔

قیمت لحظه ای آلومینیوم    قیمت لحظه ای مس

························································

تفاوت کابل کولر آبی و کابل کولر گازی

کولرهای آبی و گازی هر دو برای انجام وظابف خود، نیازی حیاتی به انرژی برق دارند. انتقال این انرژی از منبع به درون موتورهای لوازم سرمایشی، توسط کابل صورت می‌گیرد؛ اما این اتصال مقداری میان کولرهای گازی و آبی متفاوت بوده و می‌تواند نتایج مختلفی را برای شما رقم بزند. کابل‌های کولر آبی عموما از سطح مقطع کمتری نسبت به کابل‌های کولر گازی برخوردار هستند. این مسئله درباره ظرفیت جریان‌پذیری نیز به همین شکل خواهد بود. کابل‌های مفتولی به دلیل مقاومت بالایی که دارند، از جمله کابل‌های پرمصرف در زمینه کولرهای گازی محسوب می‌شوند. کابل‌های مخصوص کولر گازی، عموما از پنچ رشته مختلف تشکیل شده‌اند که هر کدام با رنگ منحصر به فرد خود، تعیین‌کننده روش استفاده مخصوص خود خواهند بود. به کابل‌های کولر گازی، کابل فرمان کولر گازی، کابل اسپیلیت و غیره نیز گفته می‌شود.

✨✨✨✨✨✨✨✨

💢 کابل افشان 💢

✨✨✨✨✨✨✨✨

قیمت کابل کولری

کابل کولری با قیمت‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود. این تنوع قیمت، به دلایل مختلفی مانند کیفیت کابل، نوع کابل، اندازه کابل و موارد مصرف آن ایجاد شده است. اگر قصد خرید و تهیه کابل کولری را برای تاسیسات یا خانه خود دارید، بهتر است تا از بهترین برندهای ممکن اقدام به خرید کابل کرده و خود را بابت قیمت بالاتر، نگران نکنید. استفاده از کابل‌های با کیفیت علاوه بر حفظ امنیت جانی و مالی شما، عمر دستگاه‌های سرمایشی و کولر را نیز افزایش خواهد داد. اگر بازهم نسبت به قیمت و برند مورد نظر خود اطمینان ندارید، بهترین راه مشورت با کارشناسان خبره در زمینه کابل‌های کولری و سیستم‌های سرمایشی خواهد بود.

دانستن نکاتی چند درباره کولرهای آبی و گازی و شناخت انواع کابل کولری، در آینده نه چندان دور برای ما مفید واقع می‌شود. استفاده از این دانش می‌تواند به ما در انتخاب و خرید بهترین نوع کولر کمک شایانی کرده. و پروسه کابل‌کشی را از کاری سخت و طاقت‌فرسا، به عملی آسان و جذاب تغییر دهد.

تاریخ انتشار 1401/11/26

LinkedIn
WhatsApp
Email
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *